Kontakt: biuro@chopinconcerts.pl +48 534 188 708

Maria Silva

Maria Skurjat-Silva naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5-ciu lat. Jako 15-letnia uczennica otrzymała I-szą nagrodę na Konkursie Młodych Talentów. Ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej i Andrzeja Ratusińskiego.

Po studiach rozpoczęła pracę pedagogiczną w Warszawskiej Akademii Muzycznej, jednocześnie prowadząc intensywną działalność koncertową w kraju i za granicą - jako solistka i kameralistka. Odbyła kilkukrotne tournee koncertowe po USA, występując w salach Filharmonii Cleveland, Nowym Jorku, Chicago, New Jersey, a także w Kanadzie (Toronto, Montreal). Koncertowała także w Chinach, w krajach Ameryki Płd. oraz Europie. W 1990 r. rozpoczęła współpracę z Siggy Jackson - szefem angielskiej firmy Colortone Record Company w Londynie, dla której dokonała szeregu nagrań płytowych.

W 1994 r. pianistka otrzymała nagrodę na Festiwalu Muzycznym w Cannes za nagranie płyty „Farewell my love”, zawierającą utwory angielskiego kompozytora i pianisty Davida Browna, a w 1995 r. za nagranie płyty „Spiritual dimensiones”.

W 2000 r. nagrała płytę zatytułowaną „Dla Ciebie zstąpiłem z Nieba” z utworami F. Chopina, w połączeniu z tekstami z „Dzienniczka” św. Faustyny. Płyta została dedykowana i wręczona osobiście Ojcu Św. Janowi Pawłowi II. Kolejna płyta „Fascinated with Chopin” zawiera utwory F. Chopina, które artystka często wykonuje w Żelazowej Woli - w Dworku F. Chopina oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Pianistka jest częstym gościem Festiwali Muzyki Kresowej w Warszawie, prezentując tam swoje interpretacje utworów kompozytorów polskich. Interesującym wydarzeniem podczas jednego z Festiwali w 2004 r., było wykonanie przez artystkę Koncertu fortepianowego Aleksandra Zarzyckiego z towarzyszeniem orkiestry (ostatnie wykonanie tego koncertu miało miejsce w latach 20-tych XX w).

Pianistka wykonuje recitale, które wypełnia bogaty repertuar muzyki fortepianowej od utworów J. S. Bacha, W. A. Mozarta, L. van Beethovena, mistrzów epoki romantyzmu, impresjonizmu, po utwory muzyki współczesnej, jak również koncerty fortepianowe z towarzyszeniem orkiestry, m.in. Orkiestry im. Józefa Elsnera w Warszawie, z którą artystka regularnie koncertuje. Jej interpretacje, a w szczególności interpretacje utworów F. Chopina, spotykają się zawsze z wielkim aplauzem publiczności i uznaniem krytyków muzycznych.

Pianistka wykonuje również muzykę kameralną. Koncertuje w duecie ze swoim synem pianistą Mauriciem Silvą.Współpracuje także z wybitnymi polskimi artystami – wokalistami oraz instrumentalistami.

Program

Fryderyk Chopin (1810 - 1849)

Preludium Des-dur op. 28 nr 15 „Deszczowe”
Walc cis-moll op. 64 nr 2
Nokturn cis-moll op. posth
Etiuda E dur op. 10 nr 3
Grande Valse Brillante As-dur op. 34 nr 1
*********************************************
2 Mazurki: a-moll op. 67 nr 4
h-moll op. 33 nr 4
Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Program koncertu & CV